SMK

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Broumova

Kolejny słoneczny  weekend września i kolejny udany wyjazd członków i sympatyków SMK w Kotlinę Kłodzką. Tym razem zahaczyliśmy również o Czeski Broumov. Miejscem noclegowym był tradycyjnie sprawdzony już  pensjonat Villa Panorama w Kletnie, którego  właściciele traktują  naszą grupę prawie jak domowników. Po zakwaterowaniu zasiedliśmy w towarzystwie burmistrza i sekretarza Stronia Śląskiego do wyśmienitej kolacji, do której gospodarze podali  pieczonego prosiaka i inne smaczności. Biesiada ta z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Rok temu kolacji  towarzyszył mecz siatkówki Polska–Kamerun,  tym razem  naszą uwagę dzieliliśmy na rozmowy i mecz  piłki nożnej Polska – Niemcy. Po kolacji i przegranym niestety  meczu oddaliśmy się w końcu zabawie, aby usatysfakcjonować zdesperowanego już  discjockeya.

Następnego dnia udaliśmy się  do Lądka Zdroju – Lutyni, aby odbyć rekreacyjny spacer na Borówkową Górę- szczyt  wznoszący się w Górach Złotych  na granicy polsko – czeskiej ok. 900 m n.p.m. Pogoda tego dnia była idealna do pieszej wędrówki w to  historyczne miejsce. Tutaj w latach 80 – tych odbyło się kilkakrotnie spotkanie polskich i czeskich opozycjonistów. 21 sierpnia 1987r.  na szczycie spotkali się działacze Solidarności z Polski i Czechosłowacji. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim min. Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Jacek Kuroń, Józef Pinior, Mieczysław Piotrowski i Danuta Winiarska.

Stronę czeską reprezentowali min.  Vaclaw Havel - póżnejszy przezydent Czech.  Jiri Dienstbier - późniejszy minister spraw zagranicznych.  W czerwcu 1988r. odbyło się na szczycie spotkanie ponad 20 młodych działaczy z polskich i czechosłowackich ugrupowań opozycyjnych. Kolejne  legalne już spotkanie na Borówkowej było  jedną z  trzech demonstracji, które odbyły wówczas się na granicy polsko-czeskiej w sprawie otwarcia granic. W  2005r. postawiono na szczycie tablice upamiętniające wydarzenia z lat 80. XX  wieku. Prawie wszyscy uczestnicy wycieczki weszli na wieżę widokową, która działa tam od 2006 r. Z góry przy pięknej pogodzie rozciąga się panorama na  Morawy, Śląsk, ziemię kłodzką i Pogórze Sudeckie.

Usatysfakcjonowani ładnymi widokami i dobrym piwem zeszliśmy do  autobusu, aby  udać się na   obiad do  „Polskiej Chaty” w Lądku Zdroju. Następnie uczestnicy wycieczki odbyli spacer po uzdrowisku „Wojciech”, wysłuchali koncertu muzycznego  i raczyli się leczniczymi wodami podziwiając walory tego miejsca. Wieczorem zajadaliśmy się  pstrągami w knajpce „Nad Stawami”.

W niedzielę zmieniła się już pogoda, co nie przeszkadzało nam w kontynuacji wycieczki. W tym dniu zaplanowaliśmy zwiedzić klasztor Benedyktynów w Broumovie uznany za  czeski zabytek narodowy. Zespół klasztorny obejmuje: kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, a w nim refektarz  z kopią Całunu Turyńskiego z 1651 r., bibliotekę z dużym księgozbiorem, a także Muzeum Ziemi Broumovskiej. Po dawce wrażeń duchowych udaliśmy się do klasztornego browaru Opat znajdującego się na peryferiach miasta, aby  poznać produkcję zakładu, zwiedzić  muzeum produkcji piwa, jak i zaczerpnąć doznań smakowych. Po zapoznaniu się z wszystkimi  procesami prowadzącymi do wytworzenia tego złotego trunku,  mogliśmy oddać się degustacji różnych jego gatunków.  Po drobnych zakupach udaliśmy się na obiad w restauracji Laudona, a później już w drogę powrotną.

Wszyscy uczestnicy dziękują Wernerowi Klimkowi-wiceprezesowi Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa za bardzo dobrze zorganizowaną wycieczkę, duże zaangażowanie w jej sprawny przebieg i wyrażają nadzieję na kolejny integracyjny wyjazd w następnym roku.

Sylwia Widawska

Zdjęcia z wrześniowej wycieczki w Galerii.

 

 

 

 

 

 

  • Data aktualizacji: 2018-05-20 21:32
  • |
  • Licznik odwiedzin: 763 871