Stowarzyszenie Miłosników Krasiejowa - www.krasiejow.pl

e-mail:
www:
Data wydruku: 2024-04-20 11:06:56

SMK

W Rymarzowie

Z przyjacielską wizytą w Rymarzowie

 

W dniach od 26 do 28 stycznia 2007 roku Stowarzyszenie Miłośników Krasiejowa zorganizowało dla 43 osób wycieczkę  do Czech. Koordynatorem wyjazdu obejmującego zwiedzanie Ołomuńca i spotkania z byłymi i obecnymi władzami Rymarzowa,  był zastępca prezesa SMK pan Werner  Klimek.

Wyjazd nastąpił w piątkowe popołudnie. Ponieważ warunki pogodowe nie były zbyt sprzyjające, do miejsca zakwaterowania w   hotelu „Relax” w Starej Wsi przyjechaliśmy z godzinnym opóźnieniem. Po drodze zatrzymaliśmy się w Ludwikovie, aby posilić się tradycyjną  „czosneczką” w  restauracji „Grizzli”. Wystrój  karczmy, której głównym materiałem budulcowym było drewno  stanowiły interesujące trofea myśliwskie: amerykański grizzli, łoś z Kamczatki, świstak, daniele, jelenie, sarny i liczne ptactwo oraz ustawiony na środku  piękny  piec wykonany z czerwonych kafli.

W piątkowy wieczór uczestnicy wycieczki mieli okazję spotkać się z byłym burmistrzem Rymarzowa i honorowym obywatelem miasta Ozimka – Milanem Kropacem.   Goście otrzymali z rąk zarządu SMK - W. Klimka,  K. Koźlika i sołtysa wsi Krasiejów – P. Szuberta okolicznościowe upominki i dyplomy.

W miłej atmosferze i na wspomnieniach upłynął pierwszy wieczór   towarzyski.

Następnego dnia udaliśmy się do Ołomuńca. Po drodze zwiedziliśmy Svatỳ Kopeček. Duża barokowa świątynia z XVII w. będąca miejscem pielgrzymek podobnie jak nasza  Góra Św. Anny, widoczna jest  z daleka z trasy nr 46, wiodącej ze Šternberka. Co ważne, bazylikę odwiedził Jan Paweł II, dlatego na ścianie głównej kościoła  znajduje się pamiątkowa tablica.   

Stamtąd udaliśmy się do słynącego z zabytków Ołomuńca. W 1063 roku ustanowiono tutaj siedzibę biskupa, a w 1187 roku miasto zostało stolicą Moraw i pełniło tę funkcje do 1641 roku.  Wszystkie zabytki Ołomuńca znajdują się na starym mieście. W części miasta zwanej Horni náměsti widnieje piękny biały ratusz wzniesiony w 1378 roku. Wzrok zwiedzających przyciągają: wnęka z zegarem przypominającym praski Orloj umieszczona na jednej ze ścian ratusza,   wykonana w brązie makieta miasta oraz morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej z XVIII w. na placu ratuszowym.  Vaclaw Rotyski pracował nad jej wykonaniem 38 lat.

Nad miastem góruje wieża katedry Św. Wacława. Świątynia przypomina praską katedrę  Św .Wita i katedrę w Brnie. Neogotyckiej prostocie wnętrza uroku dodają czerwone kolumny i kolorowe witraże. W kościele podziwiać można było  zabytkowe - liczące 10400  piszczałek – organy, największy tego typu instrument w Czechach. W XIX w. katedrze dobudowano po stronie wschodniej wysoką wieżę. Warto dodać, że w tej świątyni 17- letni Mozart skomponował szóstą symfonię F- dur. Obok katedry w pałacu Przemyślidów z XII wieku   mieści się siedziba biskupa. Samo miasto obfituje w kościoły i kaplice, ale niestety nie udało nam się zwiedzić wszystkich.  Wędrując uliczkami miasta zwróciliśmy naszą uwagę na piękne, ale uśpione o tej porze roku fontanny  jak np. Neptuna, Jupitera, Cezara, Herkulesa.

Ponieważ sobota była bardzo mroźnym dniem, po długim spacerze po mieście zatrzymaliśmy się  na smaczny gorący  posiłek w restauracji    „    ‘ . którą można polecić wszystkim udającym się do Ołomuńca. Młodzież zachwyciła się wyborną golonką podaną z kapustą i innymi jarzynami  na dużej drewnianej desce, a panie smakowitym potężnym owocowym  deserem, którym można by nasycić spokojnie cztery osoby płci żeńskiej. Tradycyjny czeski  „smażeny syr” podany w tej restauracji również wart jest polecenia. O walorach czeskiego piwa chyba wspominać nie trzeba.

Wieczorem swoją obecnością zaszczycił nas  starosta  Rymarzowa- ing. Petr Klouda. Sobotni wieczór  upłynął więc w  serdecznej atmosferze przyjaźni polsko – czeskiej.

W niedzielę po śniadaniu udaliśmy się na mszę do kościoła Św. Michała w Rymarzowie, a później byliśmy zaproszeni  do zwiedzenia zabytkowego XVI - wiecznego ratusza, będącego siedzibą Urzędu  Miasta. Starosta  P. Klouda pokazał nam ciekawie urządzoną izbę, w której zgromadzone były  pamiątki z miast partnerskich Rymarzowa: min. Ozimka, Schotten. W południe udaliśmy się w drogę powrotną do domu, ale nie omieszkaliśmy  zatrzymać się  na posiłek we wspomnianej już wyżej  karczmie „Grizzli". Wycieczka należała do bardzo udanych, a jej uczestnicy składają podziękowania na ręce  organizatorów oraz  władzom UMIG Ozimek za sfinansowanie autobusu.

Członkowie SMK z pewnością zorganizują jeszcze inne integracyjne wyjazdy, podczas których będą promować krasiejowskie odkrycia.  

Tekst:Sylwia Widawska