SMK

Wspomnienia z wycieczki do Jawora-Świdnicy-Strzegomia-Wałbrzycha

20180414_090331.jpg,
SAM_9544.JPG,
SAM_9550.JPG,
20180415_101514.jpg,
20180415_125605_1.jpg,
SAM_9555.JPG,

W dniach 13-15 kwietnia 2018r. członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa wzięli udział w wycieczce krajoznawczej na Dolny Śląsk. Jej celem było poznanie historii i  walorów turystycznych miast Świdnicy, Strzegomia i Wałbrzycha oraz atrakcji miejscowości o nazwie Sokołowsko. Wyjazd autokarem nastąpił w piątkowe słoneczne  popołudnie. Po dotarciu do schroniska w Jaworze uczestnicy wycieczki spożyli kolację, a potem spotkali się na sali rozmawiając i bawiąc się długo, za co dziękujemy panu Romkowi Korzeńcowi, który przygotował oprawę muzyczną wieczoru. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy sie do Świdnicy, aby zwiedzić architektoniczną perełkę jaką jest wpisany na listę zabytków UNESCO Kościół Pokoju. Na placu kościelnym  uwagę naszą zwróciły płyty z piaskowca z epitafiami oraz zabytkowa dzwonnica. Zwiedzający, którzy byli tutaj po raz pierwszy z pewnością długo pozostaną pod urokiem wnętrz tej wspaniałej budowli. Po wysłuchaniu głosu organów i historii tej luterańskiej enklawy udaliśmy się do centrum miasta i na wieżę ratuszową, aby podziwiać panoramę okolicy - a widok tego dnia był doskonały. Następnym punktem programu było Muzeum Dawnego Kupiectwa mieszczące się w gmachu ratusza z zachowanymi  kramami bogatych kupców  świdnickich. Na ekspozycjach muzealnych zaaranżowano salonik apteczny, sklep kolonialny, targ, stację paliw, liczne realia kupieckie oraz  przedstawiono etapy warzenia piwa, z którego w przeszłości słynęło miasto i które było źródłem dochodów jego mieszkańców. Piwo ze Świdnicy sprzedawano nie tylko w Wrocławiu, Toruniu ale i niemieckim Heidelbergu,  czeskiej Pradze i włoskiej Pizie. W "Sali Rajców" nad głowami roztaczały się późnogotyckie polichromie o tematyce biblijnej,  w gablotach zaś wśród pamiątek związanych z rzemiosłem cechowym był jeden najcenniejszy - licząca 3000 lat  "zapinka świdnicka". Na środku sali ustawiono makietę przedstawiającą miasto w XVII wieku. W muzeum do zwiedzania udostępniona była galeria obrazów świdnickich malarzy (T. Gadomskiego, A. Brade, M. Kosiby) oraz  zaaranżowany w barokowym stylu salon.

Po opuszczeniu muzeum udaliśmy sie do kolejnej perły Dolnego Śląska - katedry pw. śśw. Wacława i Stanisława wpisanej w roku 2017 na listę Pomników Historii. W trójnawowej bazylice uwagę zwiedzających przykuwał ołtarz główny podniesiony ze względu na znajdującą się pod nim kryptę  - dzieło Johanna Riedla, sklepienie sieciowe w nawie głównej i sklepienia krzyżowe w  nawach bocznych, a także  liczne malowidła,  rzeźby i ołtarze wykonane przez  J. L. Webera i J. Riedla. Dowiedzieliśmy się także, że licząca 103 m wieża katedralna  jest najwyższą na  Śląsku. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy następnie rynek miasta poznając sylwetki światłych ludzi pochodzących z Świdnicy, w tym Marii Kunitz (Cunitz) - znanej astronomki, współautorki dzieła "Urania Propitia". Miedziany odlew jej postaci posadowiono na ławeczce w centrum.

Po obiedzie udaliśmy się w dalszą drogę - do Strzegomia. Naszym celem była Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła- wpisany na listę pomników historii gotycki zabytek majestatycznie górujący nad miastem. Tutaj przewodnik - prawdziwy pasjonat historii - zapoznawał słuchaczy z bogatą symboliką zawartą w bryle i elementach architektonicznych. Dla znawców sztuki niezwykłym rarytasem mogły być cztery rodzaje sklepień i bogate portale z tympanonami. Tak pochłonęło nas opowiadanie pana przewodnika, że nieco spóźnieni weszliśmy do kościoła na mszę wieczorną. Po powrocie do Jawora udaliśmy się na kolację i dalsze spotkanie integracyjne.

W niedzielny poranek pojechaliśmy do Wałbrzycha, aby w dwóch grupach odbyć podróż przez historię "białego złota" w Muzeum Porcelany i poznać główne zabytki miasta.  Podczas sześciokilometrowego spaceru przewodnik pokazał nam ciekawsze obiekty: dawny rynek, gmach Urzędu Miasta, park miejski, zamek Czettritzów, kościół pw. św. Aniołów Stróżów, budynek poczty. Muzeum Porcelany mieszczące się w siedzibie Pałacu Albertich może poszczycić się jedną z największych kolekcji historycznej porcelany śląskiej oraz wybraną kolekcją porcelany niemieckiej, angielskiej, austriackiej czy rosyjskiej. Pięknie i gustownie nakryte stoły pozwoliły  nam  przenieść  się na krótko w odległe czasy naszych przodków, gdzie przy stole dominowały nienaganne maniery. Dziś niestety często  nieodzownym elementem wystroju stołu są leżące na nim podczas posiłku telefony komórkowe.  Wałbrzych - dawniej górnicze, tonące w szarości miasto - zaskoczyło nas swoim wyglądem. Dzięki dotacjom unijnym przeobraża się i  bardzo zmienia  na korzyść.

Ostatnim punktem bogatego programu był pobyt w malowniczo położonej cerkwi prawosławnej w Sokołowsku. Spotkanie z bratem Łukaszem w klimacie pewnego mistycyzmu dostarczyło nam  wiedzy o liturgii, tradycji, której sposobem wyrażania jest min. sztuka pisania ikon, architekturze cerkiewnej, roli ikonostasu, ale było przede wszystkim okazją do refleksji nad różnicami w pojmowaniu istoty Boga. Prawosławni nie prowadzą na jego temat polemik i dysput, gdyż uważają iż można Go tylko odczuwać. Kontakt z pięknie mówiącym po polsku - choć czasami z wyczuwalnym rosyjskim akcentem, emanującym spokojem i powagą bratem - było ciekawym przeżyciem i spowodowało, że zadawaliśmy sobie wiele retorycznych pytań odnośnie naszej chwiejnej czasami  religijności.  

Dziękujemy kierownikowi i organizatorowi wycieczki  - Wernerowi Klimkowi za bardzo dobrą organizację wyjazdu, wszystkim uczestnikom za wspaniałe zachowanie, dobry humor i "głód" wiedzy, a  kierowcy Adrianowi - za jak zwykle bezpieczną jazdę. Poznawanie walorów bogatego w zabytki regionu pozostaje zawsze dużą przyjemnością, szczególnie, gdy dopisuje pogoda.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Widawska

Uczestnicy wycieczki mogą przesyłać swoje zdjęcia na adres info@krasiejow.pl . Zamieścimy je na stronie interetowej wsi w zakładce  SMK

  • Data aktualizacji: 2025-01-12 09:37
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 916 989