SMK

Aktywny wypoczynek w urokliwych zakątkach Kotliny Kłodzkiej

DSC_0738.JPG,
SAM_3941.JPG, SAM_3941
SAM_3941
SAM_3947.JPG,
DSC_0796.JPG,
DSC_0841.JPG,
DSC_0874.JPG,
DSC_0597.JPG,

     W dniach 17-19 września br. grupa 49 osób uczestniczyła w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej i gminy Niemcza. Pomysłodawcą wyjazdu oraz głównym organizatorem był pan Werner Klimek,  wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa. W piątek wyruszyliśmy w godzinach popołudniowych do Kletna, gdzie zakwaterowaliśmy się w Villi Panorama. Wieczorem podczas kolacji posililiśmy się pyszną golonką z kapustą, a następnie uczestnicy wycieczki mieli czas na wspólną integrację i rozmowy.

Sobotni program wycieczki stanowił połączenie biernego oraz aktywnego wypoczynku. Zwiedziliśmy Mauzoleum von Magnis’ów w Ołdrzychowicach, mieszczącym się przy kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Obiekt w stylu neoromańskim (zaprojektowany przez Ewalda Berger), powstał w 1889 r. z inicjatywy hrabiego Antona Franza von Magnis. Zamierzeniem budowniczego było stworzenie grobowca, w którym będą spoczywać wszyscy członkowie rodu. Bogate wnętrze mauzoleum wypełniają piękne witraże, freski, liczne elementy z marmuru, a przy wejściu stały dwa okazałe posągi aniołów. W sarkofagach spoczywają przedstawiciele rodów von Magnis oraz von Oppersdorf.

Hrabia von Magnis ufundował żeliwny obelisk (w wysokości 22,5 m, ważący 12,5 tony), będący dziełem ozimskich hutników, upamiętniający przybycie królowej Luizy Pruskiej. Następnie wyruszyliśmy do Ławnicy koło Kłodzka, gdzie uczestniczyliśmy w spływie pontonowym przełomem Bardzkim, pokonując odcinek 15 km w ok. 3 godziny. Jest to jeden z największych i najurokliwszych przełomów na Nysie Kłodzkiej, nazywany Cudem Sudetów. Spływ dostarczył nam wielu niebywałych wrażeń w otoczeniu przepięknych widoków. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na grupy, a spływ przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Wyprawę zwieńczył pyszny obiad, po którym uczestnicy mieli czas wolny. Część osób udała się do Kawiarni Bardzkie Pierniki na degustację specjałów wypiekanych według dawnych receptur. Inni wybrali kontynuację aktywnej formy wypoczynku w postaci spaceru do Bazyliki Mniejszej i Kalwarii w Bardzie. Po całodziennej aktywności udaliśmy się do restauracji „Nad Stawami” w Kletnie. Na kolację przybyli zaproszeni goście - włodarze gminy Stronie Śląskie (Burmistrz pan Dariusz Chromiec, Sekretarz Gminy pan Tomasz Olszewski, Przewodniczący Rady Powiatu,  Burmistrz w latach 1994-2018 – pan Zbigniew Łopusiewicz), którzy przybliżyli uczestnikom wycieczki informacje na temat realizowanych projektów i przedsięwzięć z zakresu infrastruktury turystycznej, a także opowiedzieli o trwających inwestycjach, m.in. budowie wieży widokowej na Śnieżniku. Zachęcili do udziału w kolejnych wyjazdach, również w gronie rodzinnym, w celu poznawania uroków malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Po wystąpieniu  pana Dariusza Chromca,  głos zabrał pan Werner Klimek. Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci tragicznie zmarłego Łukasza Śmieszkoł. Po zakończeniu części oficjalnej spotkania zaproszono uczestników wycieczki do degustacji pstrągów, lokalnych specjałów, a także do zabawy tanecznej z DJ-em.

W niedzielę zwiedzaliśmy kopalnię Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach. Jest to unikatowe miejsce w skali światowej, ponieważ występują tutaj wyjątkowe kamienie jubilerskie. Kopalnię uruchomiono w 1890 r. z inicjatywy króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Zaprzestanie wydobycia i ostateczne zamknięcie kopalni nastąpiło w 1993 r. Od 2018 r. jest to Stanowisko Dokumentacyjne z uwagi na walory geologiczne i przyrodnicze. Trasa, którą przemierzaliśmy posiada status Rezerwatu Geologicznego. Udaliśmy się do Arboretum w Wojsławicach, gdzie czekali na nas przewodnicy, a zarazem pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogromne znaczenie w kreowaniu ogrodu mieli: ród von Aulock, jak również Fritz von Oheimb, któremu zawdzięcza się obecny charakter parku. Od 1977 r. park w Wojsławicach otrzymał rangę Arboretum, a od 1988 r. jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego obszar to 62 ha, który porastają m.in. drzewa, krzewy, byliny, paprocie, Kolekcje Narodowe i polskie odmiany roślin. Spacerując podziwialiśmy wspaniałe okazy różaneczników, magnolii, miłorzębu dwuklapowego, mamutowca olbrzymiego, cisa pospolitego, i wiele innych. Jest to niebywałe miejsce, które warto odwiedzić w rożnych porach roku z uwagi na okres kwitnienia roślin, czy przebarwiania liści. Na terenie Arboretum od 2017 r. można podziwiać Georetum, w którym zgromadzono skały i minerały z Przedgórza Sudeckiego, a poszczególne części tematyczne wzbogacono charakterystyczną roślinnością. Ostatnim punktem programu był niedzielny obiad w restauracji Stary Młyn. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Krasiejowa.                                            Poznaliśmy historię miejsc, ich walory przyrodnicze, odkryliśmy nowe atrakcje  na turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej, a czas spędziliśmy aktywnie w miłej i bardzo wesołej atmosferze. Zatem do zobaczenia na kolejnym wyjeździe!

Magdalena Moj-Gola

Relacja fotograficzne ukaże się niebawem

 

                  

                   

  • Data aktualizacji: 2024-10-31 08:33
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 825 571