Archiwum 2022

Jubileuszowy "Festyn Letni "- cz.3

293206323_164373096166944_1035626712155297789_n.jpg, (Zdj. WO)
(Zdj. WO)
SAM_2327.JPG, Orkiestra Dęta z Ozimka
Orkiestra Dęta z Ozimka
292982095_164373122833608_3516614225136949264_n_1.jpg, Podziękowania dla organizatorów.
Podziękowania dla organizatorów.
SAM_2330.JPG, Nagrodzeni  H. Kulik i J. Sklorz
Nagrodzeni H. Kulik i J. Sklorz
KRASIEJOW - FESTYN 2022 DII JG (189).jpg, Bractwo rycerskie
Bractwo rycerskie
SAM_2363.JPG, Na scenie zespół Akces
Na scenie zespół Akces
20220718_173827.jpg, Dziękujemy za pomoc
Dziękujemy za pomoc

Południowe uroczystości niedzielne rozpoczął przemarsz grupy mieszkańców i zaproszonych gości ulicą Spóracką od centrum  na boisko sportowe przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Ozimka. Przybyłych gości i mieszkańców przywitał przewodniczący Rady Sołeckiej Krzysztof Koźlik. Po oficjalnym rozpoczęciu festynu  głos zabrali Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek i Wicestarosta Powiatu Opolskiego Leonarda Płoszaj. Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek złożył w imieniu własnym oraz całej społeczności Gminy Ozimek na ręce Sołtysa Wsi Krasiejów Tadeusza Markulaka gratulacje z okazji 730-lecia Krasiejowa, na ręce Prezesa Tomasza Chudala gratulacje z okazji 130-lecia OSP Krasiejów oraz na ręce Prezesa Grzegorza Brondra gratulacje z okazji 65-lecia KS Krasiejów. Po  wystąpieniach samorządowców  swój  rewelacyjny występ rozpoczęła Ozimska Orkiestra Dętej, którą dyrygował kapelmistrz Andrzej Wilczyński. Kolejnym punktem programu było nagrodzenie Huberta Kulika i Jana Sklorza tytułem "Zasłużony dla Krasiejowa". Uhonorowani przez wiele lat  działali na rzecz sołectwa Krasiejów. 

Pan Hubert Kulik, jak czytamy w uzasadnieniu,  od wielu lat działa na rzecz rozwoju wsi Krasiejów. Przede wszystkim zaangażowany w działalność Klubu Sportowego Krasiejów, którego był wieloletnim sponsorem i Zastępcą Prezesa. Był współinicjatorem modernizacji Stadionu w Krasiejowie. Finansował system nawodnienia boiska, transport ziemi, stelaż trybun i nagłośnienia, zakup garażu blaszanego, prace remontowe szatni, toalety, zakup sprzętu sportowego, bieżące utrzymanie boiska, wynagrodzenia i transfery, pomeczowe posiłki zawodników. Organizował słynne zakończenia rund piłkarskich. To dzięki Jego działaniom seniorski zespół piłkarski mógł zaistnieć na trzecioligowych boiskach. Pan Hubert Kulik to również współwłaściciel znanej firmy Rajfel, która daje zatrudnienie wielu mieszkańcom Krasiejowa i okolic. Pan Hubert Kulik- mieszkaniec Mnichusa, jest osobą powszechnie szanowaną i cenioną wśród mieszkańców wsi Krasiejów, wzorem dla wielu młodszych pokoleń, który zasługuje na to specjalne wyróżnienie.

Pan Jan Sklorz od wielu lat działa na rzecz rozwoju wsi Krasiejów. W latach 1994 – 1998 reprezentował Krasiejów jako radny Rady Miejskiej w Ozimku. Nieprzerwanie od 1998r. jest aktywnym członkiem Rady Sołeckiej wsi Krasiejów, piastując funkcje Zastępcy Przewodniczącego czy Sekretarza Rady Sołeckiej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa, w którym obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Członek DFK Krasiejów. Inicjator wielu akcji społecznych, zawsze w pierwszej linii uczestników tzw. czynów społecznych. Jako prawdziwy artysta – mistrz sztuki snycerskiej, pomógł odrestaurować liczne eksponaty z wystawy poświęconej historii Krasiejowa. Jednymi z Jego ostatnich dzieł są przepiękny „witacz” umiejscowiony w centrum Krasiejowa, specjalny stelaż na posadowienie  okazu amonita w Muzeum Paleontologicznym oraz wyrzeźbiony w drewnie okaz Silesaura opolensis. Pan Jan Sklorz jest powszechnie szanowanym, cenionym i aktywnym mieszkańcem wsi Krasiejów, wzorem dla wielu młodszych pokoleń, który zasługuje na to specjalne wyróżnienie.

Kolejnymi punktami programu festynowego były ciekawe pokazy walk Bractwa Rycerskiego, ich opowieści o bitwie pod Grunwaldem, o stroju rycerskim, oraz możliwość wspólnego zdjęcia w obozowisku rycerskim. Zebranych oczarowały występy zespołu dziecięcego Akces oraz rewia biesiadna zespołu Avista. Gwiazdą wieczoru była Teresa Waleriańska, której  repertuar  związany był z muzyką romską. Od późnych godzin wieczornych do północy gości zabawiał zespół Red Angel.

Podczas festynu można było obejrzeć wystawę wspomnieniową "700-lecie Krasiejowa"przygotowaną przez Joannę Dubiel-Stonoga i Sylwię Widawską. Zdjęcia do wystawy udostępnili Jan Sklorz i Jan Polaczek. Podziękowania za udostępnienie sztalug kierujemy na ręce  Dyrekcji SP nr 3 w Ozimku oraz dla Jana Bonk za ich przewiezienie.  

W poniedziałek po południu przedstawiciele wszystkich organizacji zebrali się, aby poskładać namiot, za co wyrażamy wszystkim wdzięczność i serdeczne podziękowania. Tegoroczny festyn był dużym przedsięwzięciem, ale pokazał, że współnymi siłami udaje się wiele na rzecz lokalnej społeczności  zrobić.  

Sylwia Widawska i Krzysztof Koźlik.

  • Data aktualizacji: 2025-01-10 09:30
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 912 075