Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krasiejowie uczestniczyli w trwającym przez pierwszy tydzień wakacji projekcie pod nazwą "Wieś z klimatem". W poniedziałek liczna grupa wraz z opiekunkami p. Elżbietą Bieniecką i p. Bogumiłą Wieczorek przybyła do Muzeum Paleontologicznego i do Izby Regionalnej. Na wstępie w świetlicy wiejskiej odbyła się pogadanka na temat tego, co rozumiemy pod pojęciem wieś klimatyczna, co wyróżnia nasz Krasiejów, jakie obiekty są dla niego charakterystyczne, jakie nagrody otrzymał na przestrzeni lat, kto był sołtysem, czym zasłużyli się niektórzy mieszkańcy lub osoby z zewnątrz, a także, jakie zwyczaje wieś pielęgnuje.
Następnie prowadząca zajęcia zapoznała uczniów z licznymi opracowaniami dotyczącymi Krasiejowa, które wyeksponowała na stołach do wglądu. Kolejnym etapem było zwiedzenie Muzeum i przedstawienie eksponatów zgromadzonych w gablotach. Klimat naszej wsi tworzą między innymi prehistoryczne zwierzęta, które witają turystów na obrzeżach, na rondzie, na placu przed szkołą, na drzewku majowym, w JuraParku i na tablicach informacyjnych. Niektóre dzieci odwiedzały muzeum po raz pierwszy i bardzo im się podobało. Po zwiedzeniu wystawy paleontologicznej udaliśmy się na ekspozycję dotyczącą historii wsi. Tutaj uczniowie podziwiali narzędzia pracy dziadków i pradziadków, zgadywali, do czego dany przedmiot służył i nawiązywali do klimatycznej rolniczej wsi sprzed wielu lat i do obecnej-usługowo-turystycznej. Po zapoznaniu się z historią wsi udaliśmy się na spacer na kładkę pieszo-rowerową, gdzie uczniowie zdobyli informacje o rzece Mała Panew, nawiedzających naszą wieś powodziach i jej skutkach. Zauważyli, że zadbany, miły zakątek z nowym miejscem do odpoczynku i przystanią na Zamościu, też czyni wieś klimatyczną. Tutaj z mostu podziwiać można kajakarzy pływających w korycie rzeki przez całe lato.
Na koniec zajęć udaliśmy się z reprintami fotografii dawnego Krasiejowa do centrum wsi, aby prześledzić jak zmieniła sie ona na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uczniowie rozpoznawali domy na podstawie zdjęć i dowiadywali się, jakie punkty usługowe się w nich kiedyś mieściły, kto je zamieszkiwał. W trakcie spaceru spotkaliśmy pana Paula Gottscholla- rzeźbiarza, o którym wcześniej opowiadała uczniom przedstawicielka SMK. Został zaproszony do szkoły na podsumowanie projektu. Spacer po centrum dzieci zakończyły w restauracji El- Gusto smakując pysznej pizzy.
Czy Krasiejów to wieś z klimatem?- na to pytanie odpowiedzą dzieci same dzieląc się w domu i w szkole wrażeniami z wycieczki. Edukacyjno-kreatywny projekt zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Talentów Akces przy wsparciu finansowym województwa opolskiego.
(Więcej informacji o realizacji ciekawego projektu na FB Szkoły Podstawowej.)
Tekst S. Widawska, zdjęcia: B. Wieczorek i E. Bieniecka)