Kolejny słoneczny weekend września i kolejny udany wyjazd członków i sympatyków SMK w Kotlinę Kłodzką. Tym razem zahaczyliśmy również o Czeski Broumov. Miejscem noclegowym był tradycyjnie sprawdzony już pensjonat Villa Panorama w Kletnie, którego właściciele traktują naszą grupę prawie jak domowników. Po zakwaterowaniu zasiedliśmy w towarzystwie burmistrza i sekretarza Stronia Śląskiego do wyśmienitej kolacji, do której gospodarze podali pieczonego prosiaka i inne smaczności. Biesiada ta z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Rok temu kolacji towarzyszył mecz siatkówki Polska–Kamerun, tym razem naszą uwagę dzieliliśmy na rozmowy i mecz piłki nożnej Polska – Niemcy. Po kolacji i przegranym niestety meczu oddaliśmy się w końcu zabawie, aby usatysfakcjonować zdesperowanego już discjockeya.
Następnego dnia udaliśmy się do Lądka Zdroju – Lutyni, aby odbyć rekreacyjny spacer na Borówkową Górę- szczyt wznoszący się w Górach Złotych na granicy polsko – czeskiej ok. 900 m n.p.m. Pogoda tego dnia była idealna do pieszej wędrówki w to historyczne miejsce. Tutaj w latach 80 – tych odbyło się kilkakrotnie spotkanie polskich i czeskich opozycjonistów. 21 sierpnia 1987r. na szczycie spotkali się działacze Solidarności z Polski i Czechosłowacji. Ze strony polskiej uczestniczyli w nim min. Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Jacek Kuroń, Józef Pinior, Mieczysław Piotrowski i Danuta Winiarska.
Stronę czeską reprezentowali min. Vaclaw Havel - póżnejszy przezydent Czech. Jiri Dienstbier - późniejszy minister spraw zagranicznych. W czerwcu 1988r. odbyło się na szczycie spotkanie ponad 20 młodych działaczy z polskich i czechosłowackich ugrupowań opozycyjnych. Kolejne legalne już spotkanie na Borówkowej było jedną z trzech demonstracji, które odbyły wówczas się na granicy polsko-czeskiej w sprawie otwarcia granic. W 2005r. postawiono na szczycie tablice upamiętniające wydarzenia z lat 80. XX wieku. Prawie wszyscy uczestnicy wycieczki weszli na wieżę widokową, która działa tam od 2006 r. Z góry przy pięknej pogodzie rozciąga się panorama na Morawy, Śląsk, ziemię kłodzką i Pogórze Sudeckie.
Usatysfakcjonowani ładnymi widokami i dobrym piwem zeszliśmy do autobusu, aby udać się na obiad do „Polskiej Chaty” w Lądku Zdroju. Następnie uczestnicy wycieczki odbyli spacer po uzdrowisku „Wojciech”, wysłuchali koncertu muzycznego i raczyli się leczniczymi wodami podziwiając walory tego miejsca. Wieczorem zajadaliśmy się pstrągami w knajpce „Nad Stawami”.
W niedzielę zmieniła się już pogoda, co nie przeszkadzało nam w kontynuacji wycieczki. W tym dniu zaplanowaliśmy zwiedzić klasztor Benedyktynów w Broumovie uznany za czeski zabytek narodowy. Zespół klasztorny obejmuje: kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, a w nimrefektarz z kopią Całunu Turyńskiego z 1651 r., bibliotekę z dużym księgozbiorem, a także Muzeum Ziemi Broumovskiej. Po dawce wrażeń duchowych udaliśmy się do klasztornego browaru Opat znajdującego się na peryferiach miasta, aby poznać produkcję zakładu, zwiedzić muzeum produkcji piwa, jak i zaczerpnąć doznań smakowych. Po zapoznaniu się z wszystkimi procesami prowadzącymi do wytworzenia tego złotego trunku, mogliśmy oddać się degustacji różnych jego gatunków. Po drobnych zakupach udaliśmy się na obiad w restauracji Laudona, a później już w drogę powrotną.
Wszyscy uczestnicy dziękują Wernerowi Klimkowi-wiceprezesowi Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa za bardzo dobrze zorganizowaną wycieczkę, duże zaangażowanie w jej sprawny przebieg i wyrażają nadzieję na kolejny integracyjny wyjazd w następnym roku.
Sylwia Widawska
Zdjęcia z wrześniowej wycieczki w Galerii.