Archiwum 2017

Niecodzienny Gość w naszym muzeum.

SAM_9318 - Kopia.JPG,
SAM_9319 - Kopia.JPG,

W dniach 14-16 września 2017r. odbyło się w Ozimku V Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa zorganizowane w przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Uczestnikami konferencji byli naukowcy, kolekcjonerzy, artyści i muzealnicy z wielu krajów Europy, z Wielkiej Brytanii, Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Rosji, których pasjonują  w sposób szczególny wyroby z żeliwa artystycznego i sama historia odlewnictwa. Decyzja o tym, że konferencja odbędzie się w Ozimku zapadła dwa lata temu, w 2015 roku w Coalbroockdale (Iron Bridge Muzeum), podczas poprzedniego spotkania, w którym uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi. W trakcie konferencji miłośnicy żeliwa odbyli dwie wycieczki: do Wrocławia i Zagwiździa oraz do Gliwic,  a także wysłuchali kilka cennych referatów. W Wrocławiu  zwiedzali min. wystawę w Muzeum Narodowym z kolekcją żeliwnych eksponatów, zaś  w Gliwicach -Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, teren dawnej Huty Gliwice oraz Cmentarz Zasłużonych Hutników - osób związanych z rozwojem hutnictwa na Śląsku. Uczestniczyli również przez dwa dni w III Święcie Mostu w Ozimku. Przygotowanie konferencji przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi wszyscy uczestnicy ocenili bardzo wysoko.

W niedzielę opiekunka Muzeum Paleontologicznego zaprosiła pana Michael'a Darby, potomka Abrahama Darby III - twórcy pierwszego żeliwnego mostu Iron Bridge w Wielkiej Brytanii, do odwiedzenia Krasiejowa. Most ten budowany był w latach 1775-1779 z elementów z lanego żeliwa i otwarty został do eksploatacji 1 stycznia 1781 roku. Panu M. Darby pomysł bardzo się spodobał i chętnie skorzystał z zaproszenia. W wyjeździe towarzyszył mu G. Biadacz- członek Stowarzyszenia Dolina Panwi mieszkający w Niemczech. W muzeum obydwaj panowie wykazali duże zainteresowanie eksponatami i samymi odkryciami paleontologicznymi. Zwiedzając salę historyczną "Z dziejów Krasiejowa" pan Darby wypatrzył również wyroby wykonane z żeliwa.

Nasz znakomity gość pozostawił ślad po swoim pobycie w muzeum w postaci wpisu w księdze pamiątkowej. Otrzymał w prezencie płytę CD z filmem Teresy Kudyby "Dinozaury z Krasiejowa", aby pokazać go swojej małżonce. Pobyt pana Darby w naszym muzeum jest dla nas dużym wyróżnieniem i chlubą.

Sylwia Widawska

  • Data aktualizacji: 2024-11-21 07:38
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 852 328