Aktualności

Ferie z dinozaurem w Muzeum Paleontologicznym i w Bibliotece.

20180117_102210.jpg,

W dniach 17 i 19 stycznia 2018r.  w ramach ferii zimowych w Muzeum Paleontologicznym i w Bibliotece Publicznej w Krasiejowie odbyły się zajęcia dla dzieci szkolnych. Kilkoro uczniów, którzy przybyli do muzeum  miało okazję poszerzyć swoją wiedzę  dotyczącą odkryć paleontologicznych i wydarzeń geologicznych, jakie miały miejsce 225 milionów lat temu. Uczniowie zaczęli pracę od czytania tabeli stratygraficznej  i musieli odpowiedzieć na pytanie, jakie wydarzenia miały miejsce w erze mezozoicznej na świecie i co w tym czasie geologicznym wydarzyło się u nas w Krasiejowie, jaki wtedy panował klimat i jak wyglądała szata roślinna. Następnie  dzieci poznawały  środowisko życia  prehistorycznych zwierząt  odkrytych  w naszej miejscowości. Dowiedziały się kim jest paleontolog i na czym polega jego praca, co to są skamieniałości, jakimi cechami wyróżniają się dinozaury, w jakim czasie żyły, kiedy wymarły i dlaczego nasz Silesaurus opolensis jest pradinozaurem. Miały okazję zobaczyć mezozoiczne skamieniałości amonity, belemnity, gąbki. Rozpoznawały fragmenty zwierząt w postaci czaszek, żuchw, obojczyków, kręgów, kości kończyn umieszczone w gablotach muzealnych. Zobaczyli, jak zabezpiecza się skamieniałości i  na czym polega ich preparacja. Dowiedzieli  się, czym jest stanowisko dokumentacyjne "Trias" i jaki wpływ na rozwój Krasiejowa miały odkrycia paleontologiczne i wybudowanie JuraParku.

Następnie w bibliotece słuchacze  zostali poinformowani o źródłach informacji geograficznej  i zapoznani ze stroną www.krasiejow.pl. Na koniec dzieci przystąpiły do prac plastycznych i tworzyły swoje małe dzieła rysując dinozaury, które najbardziej lubią. Podsumowaniem spotkania było wykonanie mapy mentalnej związanej z Krasiejowem. Prowadząca wyróżniła Damiana, który wykazał się największą wiedzą o odkryciach paleontologicznych (już po raz drugi razem z siostrą uczestniczył w warsztatach geologicznych). Zajęcia przygotowała i prowadziła opiekunka Muzeum, zaś pani bibliotekarka zabezpieczyła materiały plastyczne i przygotowała wystawkę książek o interesującej nas tematyce,  za co serdecznie dziękujemy. Miłośnicy dinozaurów spędzili ten dzień w miłej i twórczej atmosferze.

Kolejna tura zajęć w Muzeum odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.00  Tym razem zajmiemy się historią Krasiejowa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych swoim miejscem zamieszkania!!!

Sylwia Widawska- SMK

 

  • Data aktualizacji: 2020-05-27 20:17
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 625 615