Stowarzyszenie Miłosników Krasiejowa - www.krasiejow.pl

e-mail:
www:
Data wydruku: 2025-05-12 14:33:12

SMK

Wspomnienia z wycieczki SMK - cz. 1 Brzeg, Małujowice

W czwartkowy poranek dn. 24 kwietnia licząca prawie pięćdziesiąt osób grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia  Miłośników Krasiejowa udała się na czterodniową, autokarową wycieczkę na trasie: Brzeg – Bautzen - Praga - Lubiąż. W pierwszy dzień wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Piastów Śląskich, kościoły: Podwyższenia Krzyża i Św. Mikołaja, Rynek i Salę Rajców w Brzegu oraz kościół w Małujowicach. Stojąc na Placu Zamkowym widzieliśmy gmach Gimnazjum Piastowskiego z XVI w., który szczycił się sławą jednej z najlepszych ówczesnych szkół. Dodatkowo renomę szkole przysparzały bogate zbiory biblioteczne. Przed zamkiem naszą uwagę przykuła pięknie odrestaurowana renesansowa fasada z rzeźbami Jerzego II i jego żony Barbary, popiersiami władców Polski i książąt brzesko - legnickich. Wspólnie udaliśmy się do gotyckiego przyzamkowego kościoła św. Jadwigi. Ten ufundowany w XIV wieku przez księcia Ludwika I kościół kolegiacki w połowie XVI wieku przebudowany został z inicjatywy księcia Jerzego II na mauzoleum Piastów brzeskich. Dziś pełni funkcje kościoła katolickiego i udostępniany jest wyznawcom grekokatolickim.  

Na dziedzińcu zamku zwanego „Śląskim Wawelem” rozpoznawaliśmy krużganki i arkady - elementy architektoniczne renesansowej budowli. Następnie przystąpiliśmy do zwiedzenia stałej wystawy „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”, na której wyeksponowano sarkofagi Piastów brzesko – legnickich, płyty nagrobne średniowiecznych Piastów śląskich oraz kopie rzeźb pary książęcej z bramy zamkowej. Gratką dla miłośników militari była  wystawa „Na rubieżach dawnej Rzeczpospolitej. Polskie przedmurze chrześcijańskie” poświęcona uzbrojeniu z różnych zakątków dawnych państw europejskich i azjatyckich. Wśród ogromnej kolekcji można było podziwiać bogato zdobioną broń palną oraz białą, liczne elementy uzbrojenia ochronnego jak tarcze, hełmy, napierśniki, egzotyczne akcesoria wojskowego oporządzenia i wiele innych, w tym  części rynsztunku husarskiego. W kolejnej  sali, wykorzystując makietę grodu brzeskiego, przewodnik omówił rozwój miasta i wskazał lokalizację ważniejszych zabytkowych obiektów w mieście. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy obraz Polonia - poemat narodowy Jana Styki przedstawiający ważne wydarzenia z dziejów Polski i postacie historyczne z Tadeuszem Kościuszką na czele.

Po wyjściu  z zamku zajrzeliśmy do wnętrza najokazalszego budynku barokowego w Brzegu jakim jest kościół pod wezwaniem  Podwyższenia Krzyża Św. wybudowany w pierwszej połowie XVIII w. Wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarły polichromie Jana Kubena przedstawiające sceny malarstwa iluzjonistycznego oraz barwne freski nadające niesamowity koloryt wnętrzu świątyni. Kolejnym punktem programu był jeden z największych na Śląsku gotycki kościół św. Mikołaja oraz Sala Rajców w miejskim renesansowym Ratuszu. W budynku zachowały się zabytkowe wnętrza: Sala Stropowa z oryginalnym stropem z 1646r.  i jedno z nielicznych w Polsce świeckich wnętrz barokowych - Sala Rajców z 1742. Brzeg zadbał o to, aby historię miasta można było poznawać także na grafikach usytułowanych na murowanej elewacji, co uznaliśmy za dobry pomysł promocyjny.  

Wycieczkę w Brzegu zakończyliśmy na posiłku i udaliśmy się w dalszą drogę, do Małujowic. Miejscowość  ta słynie nie tylko z bitwy wygranej w roku 1741 przez Fryderyka II z wojskami austriackimi, ale również z XIV-wiecznych odrestaurowanych gotyckich malowideł ściennych. Polichromie, pomyślane jako Biblia pauperum tworzą cykl biblijny, który robi wrażenie na zwiedzających. Polecamy zobaczyć!.

Po południu kontynuowaliśmy podróż udając się do Szklarskiej Poręby do hotelu „Królowa Karkonoszy” na nocleg. 

                                                                                                                                                                                                                      (S. Wid)