Stowarzyszenie Miłosników Krasiejowa - www.krasiejow.pl

e-mail:
www:
Data wydruku: 2024-11-25 06:37:02

Archiwum 2016

Paul Gottscholl uczestnikiem Święta Dobrodzieńskich Stolarzy

18 marca 2016r. obchodzono  Święto Dobrodzieńskich  Stolarzy. Dyrekcja Domu Kultury w Dobrodzieniu zaprosiła pana Paula Gottscholla, naszego krasiejowskiego „Wita Stwosza”,  aby zaprezentował wycinek swojej  twórczości. Choć  kolekcja  rzeźb i płaskorzeźb pana Gottscholla jest bardzo liczna, do Dobrodzienia zabrał kilka sztuk bliskich jego sercu.

Przypomnijmy, że pan Gottscholl jest autorem takich  prac  jak  „ Joanna d ‘Arc ”, ,,Rübezahl” (Liczyrzepa),  „Anna Samotrzecia”. Za najważniejszy sukces uważa swoją prywatną rzeźbę pt. ,,Markus’’, na której wyryte są dwa przykazania miłości. Artysta wykonał też  „Ostatnią wieczerzę” i  „Cztery pory roku”. Większość swych prac zrobił dla rodziny, aby zostawić po sobie jakieś pamiątki. Pan Paul Gottscholl pracował min.  przy odrestaurowaniu Kościoła w Dębskiej Kuźni. Jest on także autorem ramy obrazu Matki Bożej, który znajduje się w Katedrze w Opolu. Ta praca została wykonana na prośbę księdza Baldego, który był proboszczem w Parafii św. Krzyża w Opolu. Podczas remontu kościoła w Krasiejowie pan Gottscholl  brał udział prawie we wszystkich pracach, które zlecali mu dr M. Maciąg z Opola i prof. Maciuch z Rzeszowa.  W sumie nasz artysta wykonał w drzewie lipowym  około 300 różnego rodzaju elementów. Chrzcielnica, ambona, ołtarz Matki Bożej, ołtarz Miłosierdzia Bożego oraz różnego rodzaju podesty pod figury i księgi liturgiczne, tabernakulum ołtarza bocznego to  dzieła pana Paula Gottscholla. Wszystkie elementy ołtarzy zarówno w kościele w Krasiejowie jaki i w kościele w Dębskiej Kuźni są wykonane z lipy, o którym rzeźbiarz mówi, że to najbardziej wdzięczne drewno nadające się do rzeźbienia.

Pan Gottscholl brał również udział w konkursach rzeźby organizowanych w skansenie w Bierkowicach. W dniu 29.02.2002 roku za osiągnięcia w twórczości artystycznej otrzymał nagrodę od Marszałka Województwa Opolskiego.

SMK (W artykule wykorzystano min. informacje zawarte w pracy konkursowej byłej uczennicy Gimnazjum nr 1 w Ozimku Magdaleny Machulla)