Przygotowania do obchodów Jubileuszu 500-lecia konsekracji kościoła w Krasiejowie zaczęły się już na długo przed zaplanowaną uroczystością. Z wieży kościelnej zdjęto zegary, które oddano do renowacji, dla świątyni zakupiono srebrny kielich dziękczynny i nowo lane świeczniki przed ołtarzem głównym. Rada Parafialna i zainteresowani mieszkańcy przygotowali plan prac oraz podział zadań. Obchody zaczęły się już w sobotę interesującym wykładem ks. prof. Kazimierza Doli na temat historii i roli świątyń w życiu mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem krasiejowskiego kościoła z 1518r. Ksiądz prof. K. Dola pięknie mówił o XVII-wiecznym obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej i świadectwach wskazujących na czas jego pochodzenia oraz o ciekawych zapiskach z protokołów wizytacyjnych. W niedzielę dn. 26.08. do Krasiejowa na zaproszenie ks. Proboszcza Józefa Gorki przybył Biskup Opolski Andrzej Czaja, aby przewodniczyć uroczystej Mszy świętej i wygłosić okolicznościową homilię. Na wstępie ks. Proboszcz przywitał zaproszonych gości, w tym ks. Biskupa, Księży i Burmistrzów Ozimka i Kolonowskiego. Mszę świętą uświetnił zespół kameralny PSM im. Fr. Chopina w Opolu pod dyr. Huberta Prochoty, który stanowił także oprawę muzyczną pieśni dziękczynnych. Po Mszy parafianie zostali zaproszeni na festyn do ogrodu parafialnego. A tam czekały na nich przeróżne smakołyki - przygotowane na tę okoliczność grochówka, kiełbaski, frytki, sałatki, bigos, mnóstwo pysznych ciast i napoje. Konferansjerem festynu i osobą czuwającą nad sprawnym jego przebiegiem był Pan Arnold Bolcek - członek Rady Parafialnej.
W trakcie festynu ponownie zagrał zespół kameralny, a dziećmi zajęła się animatorka kultury Pani Ewa Kotysz, która wymyśliła na tę okoliczność liczne zabawy historyczne związane z dziejami wsi i świątyń polegające na podróży w czasie od roku 1292r. do 2018. Było strzelanie z kuszy, przejazd tunelem czasu, wożenie piasku na budowę kościoła, budowa linii kolejowej i inne. Oprawą muzyczną festynu zajął się Pan Bogdan Koprek, który jak zwykle zrobił to profesjonalnie. Dzieci i osoby dorosłe uczestniczące w konkursach otrzymały nagrody. Panie Agnieszka Bolcek, Alicja Feliks, Hanna i Dominika ze Spóroka malowały dzieciakom buźki, co cieszyło się ogromnym powodzeniem. O godz. 16.00 parafianie udali się na Nieszpory Maryjne, gdzie czekała ich prawdziwa uczta duchowa. "Vesperae de Beatae Mariae Virginis" Eryka Briknera OSPPE (1705-1760) wykonali: Marta Gamrot- Wrzos - sopran, ks. Rafał Rusin - baryton i zespół l kameralny PSM im. Fr. Chopina w Opolu: Maryna Magosz - skrzypce I, Magdalena Kopeć - skrzypce II, Marta Rasztar - wiolonczela, Hubert Prochota - basso continuo i Schola Cantorum Wyższego Miedzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu pod kierunkiem ks. Joachima Waloszka. Po wysłuchaniu psalmów, Julianna Petzuch zagrała koncert organowy, wydobywając bogactwo dźwięków z krasiejowskich organów. Muzyka związana była historycznie z wiekiem naszych świątyń, dlatego w repertuarze znalazły się XVI- wieczne utwory z Tabulatury Jana z Lublina, barokowe kantaty Jana S. Bacha, Toccata d-moll Maxa Rogera, Sonata f-dur Amadeusza Mozarta. Apogeum organowym była Sonata f-moll Felixa Mendelssohna. Młodzi, utalentowani wykonawcy zostali nagrodzeni zasłużonymi, gromkimi brawami. Po nieszporach odbyła się dalsza część festynu parafialnego.
Uroczystość Jubileuszu 500-lecia krasiejowskiej świątyni przejdzie do historii jako bardzo udane i dobrze zorganizowane, ale przede wszystkim jako niezapomniane wydarzenie dziękczynne. Wszystkim mieszkańcom Krasiejowa, Krzyżowej Doliny i Spóroka, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości składamy serdeczne podziękowania. Parafian informujemy, że zegary zdjęte z wieży wymagają dłuższych prac renowacyjnych i z pewnością pojawią się po remoncie na swoim miejscu.
Tekst i zdjęcia z festynu S. Widawska
Zdjęcia w kościele: Wiadomości Ozimskie J. Niesłony