Stowarzyszenie Miłosników Krasiejowa - www.krasiejow.pl

e-mail:
www:
Data wydruku: 2024-11-16 20:21:34

Aktualności

Paleontolodzy z Europy w JuraParku - ciąg dalszy spotkania 3rd IMERP

W dniach 18-21.05. 2018r. w Krasiejowie przebywało ponad sześćdziesięciu naukowców i studentów z kilkunastu państw Europy (Czech, Finlandii, Holandii, Hiszpanii,  Niemiec, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Ukrainy, Włoch), Turcji i USA. Wzięli oni udział w 3 Międzynarodowym Spotkaniu Młodych Badaczy w Dziedzinie Paleontologii -3rd IMERP organizowanym  przez Europejskie Centrum Paleontologii oraz doktorantów Biologii Wydziału Techniczno - Przyrodniczego Uniwersytetu Opolskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Opola. Pierwszy integracyjny dzień spędzili w gmachu tzw. "Starej Szkoły", gdzie zwiedzili lokalne Muzeum Paleontologiczne i wysłuchali wykładu Carole T. Gee z Instytutu Geologicznego Steinmanna Uniwersytetu w Bonn. W sobotę w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpień kluczowych gości, do których należeli Martin Koštàk z Uniwersytetu w Pradze i Eric W. A. Mulder z Museum Docet Wonderryck Twente z Holandii. Zagadnienia, które poruszał E. Mulder w wykładzie pt. "Od głowy ryby do ludzkiej czaszki - bliższe spojrzenie na proces ewolucyjny" były nie tylko ciekawe, ale też doskonale wpisywały się w klimat samego miejsca prelekcji. Tego dnia swoje referaty wygłosiło jeszcze dziewięcoro doktorantów i studentów. Tematyka wystąpień dotyczyła prac badawczych prowadzonych przez młodych naukowców w różnych regionach Europy i świata. Po południu odbyła się sesja posterowa, a wieczorem goście mieli możliwość uczestnictwa w Nocy Muzeów w JuraParku, w którym tego dnia rozbrzmiewała muzyka ethno.

W niedzielę od samego rana do godzin popołudniowych odbywały się kolejne wystąpienia szesnastu osób. Kluczowym gościem tego dnia był John W. M. Jagt z Naturhistorisch Museum w Maastricht, który swoją uwagę poświęcił mozazaurom z Maastricht oraz Dick Mol z Natural History Museum w Rotterdamie, który przedstawił historię mastodonta Mammut borsoni z Grecji z najdłuższymi ciosami odkrytymi do tej pory na świecie. Na zakończenie młodzi naukowcy z Hiszpanii zaprosili na kolejną konferencję do ich kraju przedstawiając  jego walory, a doktorantka  Elżbieta Teschner z Wydziału Przyrodniczo - Technicznego UO wręczając upominek podziękowała opiekunce Muzeum Paleontologicznego za  pomoc w organizacji integracyjnego dnia. Po ich wystąpieniu  odbyła się projekcja filmu "Elephant from Okhansk" M. Kudriashovej, poświęcony odkryciu mamuta w okolicy miasta Perm na Uralu i rozwojowi lokalnego muzeum, które reprezentowała również Irina Chernega - zarazem kierowniczka projektu "Kulturalna mozaika małych miast i wsi". Projekt miał na celu wykorzystanie potencjału naukowego, kulturalnego i turystycznego w rozwoju małej wioski jaką jest Ostrozkha. Następnie uczestnicy konferencji udali się na uroczystą kolację, podczas której kluczowi goście J. Jagt, D. Mol i E. Mulder wyróżnili i nagrodzili upominkami i dyplomami osoby, które wygłosiły bądź przedstawiły najciekawsze referaty i postery.

Ostatni dzień młodzi naukowcy spędzili na wycieczce terenowej do Geoparku na Górze św. Anny i do kamieniołomów w Strzelcach Opolskich i Opolu. W oficjalnych i kuluarowych rozmowach uznali Krasiejów za ciekawe i urokliwe miejsce. Konferencja zorganizowana przez Europejskie Centrum Paleontologii i i doktorantów Biologii Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego przebiegała nie tylko w naukowej, ale  zarazem niezwykle przyjaznej atmosferze i należała z pewnością do bardzo udanych. Gratulujemy!

 Sylwia Widawska- SMK